CT اسکن چیست

CT اسکن چیست؟
CT یا CAT اسکن عبارتی است که برای توضیح یک آزمون با اشعه X استفاده می شود و به عنوان توموگرافی کامپیوتری یا برش نگاری کامپیوتری نامیده می شود.
CT اسکنر به شکل یک ماشین گرد است که از تکنولوژی اشعه X پیشرفته برای گرفتن تصاویر مقطعی متقاطع از بدن استفاده می کند که به هر مقطع Slice می گویند.
CT می تواند داخل مغز یا سایر قسمتهای بدن و ناحیه داخلی اعضایی که در آزمونهای رادیولوژی معمولی دیده نمی شود را ببیند.
CT ممکن است تشخیص قطعی بیماری را راحت تر و با دقت بیشتر نسبت به سایر ابزارهای تصویربرداری ممکن سازد.
وقتی بیماری ها راحت تشخیص داده شوند، بهتر هم درمان می شوند، پس CT اسکن میتواند به نجات زندگی کمک کند.

 

CT Scan

آیا CT اسکن مضر و خطرناک است؟
آزمون به خودی خود کاملاً بی درد است. از شما می خواهند که در طول آزمون آرام روی تخت  CTاسکن دراز بکشید. بسته به نوع مطالعه، شما ممکن است مورد تزریق قرار بگیرید یا از شما می خواهند که مایعی بنوشید که به آن ماده کنتراست می گویند. این قسمت از مراحل ممکن است سخت باشد.
تعداد زیادی از عوامل کنتراست شامل ید است که منجر به یک واکنش حساسیتی در بعضی افراد می شود. بیمار اگر از قبل سابقه واکنش های حساسیتی به ید یا عامل کنتراست دارد یا هرگونه حساسیتی که دارد، باید به پرستار یا تکنولوژیست بگوید.
شما ممکن است ماده کنتراست را زودتراز CT اسکن دریافت کنید. مثل آزمون کلیه یا IVP یا قلب و یا وارد کردن کاتتر داخل رگها (آنژیوگرافی) اسکنر از اشعه X استفاده می کند برای حفاظت شما اطراف تشعشع بوسیله مواد جاذب و تجهیزاتی که اشعه X را در محدوده بیشترین انرژی نگه می دارد، استفاده می شود. چون اشعه X می تواند به جنین در حال رشد صدمه وارد کند، مطئناً باید قبل از انجام CT اسکن وضعیت حاملگی یا احتمال وجود حاملگی را به تکنولوژیست اعلام کنند.

چه کاری باید برای آماده سازی خود قبل از آزمون انجام داد؟
روز آزمایش:
 در آن روز باید از ۴ ساعت قبل از وقت CT  اسکن غذای جامد نخورید. همچنین می توانید در طول این زمان مایعات سبک مثل قهوه، چای، آبگوشت، سوپ ساده یا آبمیوه را در حد معقول و معمول مصرف کنید.
مصرف غذای جامد کم و جزیی در راستای جلوگیری از داشتن معده سنگین یک اقدام احتیاطی ساده قبل از هر روش پزشکی می باشد.
در بخش CT اسکن: برنامه ریزی کنید که حداقل ۱۵ دقیقه قبل از وقت آزمون به آنجا بروید. این کار زمان لازم را برای انجام کارهای دفتری مربوط به آزمون در اختیار شما قرار می دهد. از شما خواسته می شود که پرسشنامه مربوط به خلاصه پرونده پزشکی خود را راجع به داروها و حساسیت و اطلاعات مربوط به بیمه خود را پرکنید.
اگر یک CT از شکم یا لگن دارید، لازم است که شما ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه قبل به بخشCT مراجعه کنید. از شما می خواهند که شربت کنتراست بنوشید. یک مایع که به نمایان کردن روده کوچک شما کمک می کند. بنابراین پرتوگیری می تواند بطور صحیح اسکن شما را نمایش دهد. سپس از شما می خواهند که ۱ ساعت قبل از آزمون منتظر بمانید چون پرشدن معده و روده شما یک مدت زمانی را می گیرد.
در حقیقت بسته به نوع مشکل پزشکی شما و نوع مطالعه ای که درخواست شده است، از شما می خواهند که یک بطری ماده کنتراست زا را قبل از آزمون بنوشید.
بسته به قسمتی از بدن شما که باید اسکن شود از شما می خواهند که وسایل فلزی خود را درآورید و لباس مخصوص بیمارستان بپوشید.

در طی آزمون چه اتفاقی می افتد؟
 تکنولوژیست شما را به اتاق اسکن راهنمایی می کند و شما روی تخت مخصوص معمولاً به پشت دراز می کشید. شما باید راحت باشید چون حرکت نکردن شما در طول آزمون خیلی مهم است. آزمون های مختلف بسته به مشکل پزشکی شما و قسمتی از بدن که باید مورد مطالعه قرار گیرد فرق می کند. رادیولوژیست یک آزمونی را طراحی می کند که مجموعاً برای تشخیص مشکل شما نیاز است.
برای مثال اگر شکم شما مطالعه می شود، یک سری تصاویر از زیر سینه تا بالای لگن گرفته می شود. در طی این مطالعه از شما می خواهند که نفس خود را نگه دارید تا تصاویر مبهم و نامشخص نشود.
دستگاه یک صدایی دارد و تخت ممکن است به آرامی حرکت کند. همچنین شما ممکن است صدایی را از تکنولوژیست یا دستگاه درباره نوع نفس کشیدن دریافت کنید. در قسمتی از آزمون، قبل یا در طی آزمون ممکن است مورد تزریق یک ماده کنتراست قرار بگیرید (بوسیله پرستار، تکنولوژیست یا دکتر) این کار امکان دریافت تصاویر واضح از ارگان شما را به دکتر می دهد. شما باید هر ناراحتی در طول آزمون یا بعد از تزریق دارید به تکنولوژیست بگویید.

یک CT اسکن چقدر طول می کشد؟
هر آزمون به مقتضیات خاص خود بستگی دارد. بنابراین اگر آزمون شما نسبت به آزمونی که قبلاً داشتید متفاوت بود یا اگر بعضی تصاویر اضافی بعد از اینکه سری اول کامل شد از شما گرفتند نباید مضطرب شوید. از شروع تا پایان تصویرگیری معمولاً ۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد.

چه موقع نتیجه را می گیریم؟
آزمون شما باید بوسیله رادیولوژیستی که برای این نوع تصاویر دوره دیده است بازنگری شود. نتایج بصورت گزارشی برای دکتر شما قابل دسترسی می باشد. یک گزارش رسمی که به تقاضای دکتر فرستاده می شود. شما باید با دکترتان تماس بگیرید اگر میخواهید از نتیجه آگاهی یابید.

چه کسانی نباید آزمون CT اسکن را انجام دهند؟
بیمارانی که نباید آزمون CT اسکن را انجام دهند شامل :
۱- خانم های باردار (جنین به اشعه X کاملاً آسیب پذیر و حساس می باشد.)
۲- بیماران با سابقه آلرژی و حساسیت به مواد کنتراست زا (در صورت استفاده از مواد کنتراست زا)
۳- بیماران با علائم حیاتی ضعیف و غیر ثابت
۴- بیماران Claustropholoic یا بیمارانی که دچار هراس از مکانهای بسته و تنگ می باشند.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت