سرب کوبی

سرب کوبی

✅ آجر سربی و ورق سرب – انواع شیلد سربی

از سرب در طراحی محیط های پرتو و اجرای طرحهای ایزولاسیون چشمه های با توان محدود ، معمولا از ورق های سربی استفاده می شود برای تهیه این ورق ها سرب با درجه خلوص بالای ۹۹% را ذوب و در حجم های دلخواه داخل قالب می ریزند بعد از خنک شدن این بلوک های سربی آنها را در دستگاه بسیار دقیق نورد قرار داده و با تکرار عملیات نورد ، سرب ورق با ضخامت مناسب را تولید می نمایند که به عنوان شیلد سربی مورد استفاده قرار می گیرد .

معمولا مقدار سرب مذاب را در قالب به گونه ای انتخاب می کنند که ورق سرب در ابعاد ۲x0.5m ایجاد شود در صورتی که ورق حاصل از درجه خلوص مناسب برخوردار و ضخامت آن در تمام سطوح یکسان باشد می توان از آن جهت حفاظت پرتو استفاده نمود.

 

در شرایطی که اجرای طرح حفاظت با استفاده از صفحات و ورقهای سربی امکان پذیر نباشد یا دسترسی به ضخامت مناسب ورق سرب وجود نداشته باشد ( نظیر محیط ذخیره سازی مواد پرتوزا ، تاسیساتی که بطور دائمی یا موقت با پرتوهای یونساز پر انرژی در ارتباط هستند ، تجهیزات حمل و نقل مواد رادیواکتیو و تاسیسات اتمی ) بهترین گزینه جهت پیاده سازی طرح های ایزولاسیون ( شیلدینگ )، استفاده از آجر های سربی خواهد بود . علاوه بر این با استفاده از این آجرها می توان ضخامت نهایی لایه محافظ و متعلقات آنرا در سقف و دیوارها کاهش داد ( معمولا در این روش به شبکه بندی اولیه نیاز نمی باشد ) تهیه این آجرها بصورت استاندارد با ریخته گری سرب با کیفیت بالا و خلوص ۹۹٫۹% بطور معمول و با اضافه نمودن درصدی آنتیموان ( به دلیل افزایش سختی آجر ها ) بطور خاص انجام می پذیرد.

بطور کلی آجرهای سربی را در دو شکل ساده( straight ) و قفل شونده( interlock ) با ضخامت های مختلف تولید می کنند شکل قفل شونده این آجرها در مراکزی که حداکثر حفاظت در برابر پرتو های ایکس ، گاما و ذرات بتا مورد نظر باشد استفاده می شود.

از ویژگی های آجرهایinterlock می توان به سهولت در جابجایی ، نصب و اجرای طرح های حفاظتی در کمترین زمان اشاره نمود .

از آنجا که در این نوع از آجرها تمیزی ، هموار بودن سطوح و عدم وجود کوچکترین منفذ از اهمیت بالایی برخوردار است در تولید آنها از قالبهای بسیار دقیق – و گرانقیمت – استفاده می شود.

در محیط هایی که مقدار تشعشع بسیار بالا بوده و به دلایلی نمی توان از آجرهایinterlock استفاده نمود آجرهای سربی ساده مورد استفاده قرار می گیرند از ویژگی های این آجرها می توان به قابلیت برش در هریک از سطوح آن بدون نگرانی از ازبین رفتن قابلیت قفل شدن ( برخلاف نوع  interlock )اشاره نمود

نکته : در استفاده از آجرهای سربی ساده در لایه اول فواصل بین آجرها بدون حفاظت باقی می مانند از اینرو در چینش این آجرها معمولا از دو لایه آجر استفاده می شود و لایه دوم نیز به گونه ای قرار می گیرد که منافذ لایه اول را پوشش دهد.

 

Lead sheet

Lead sheet سرب کوبی
Lead sheet سرب کوبی

 

Lead bricks

سرب کوبیLead bricks
سرب کوبیLead bricks

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت