تفاوت های سایبرنایف با گامانایف

✅ تفاوت های سایبرنایف با گامانایف

 

 

تکنولوژی روباتیک سایبرنایف دارای مزیت های بسیاری در مقایسه با گامانایف میباشد. تفاوت اصلی و اساسی این دو سیستم در تولید نوع و روش تابیدن اشعه است.

 

گامانایف اشعه های تولیدی را از طول عمر کبالت می سازد و اشعه تولیدی در سایبرنایف از جنس اشعه ایکس میباشد.همچنین  گامانایف دارای چند منبع تولید میباشد در حالی که سایبرنایف تنها با استفاده از یک شتاب دهنده خطی اشعه را به صورت دقیق تر و تیز تری به تومور سرطانی میتاباند.

در زیر شما میتوانید چند تفاوت اصلی سایبرنایف و گامانایف را مشاهده کنید.

۱گامانایف به طور انحصاری برای درمان تومورهای مغزی استفاده میشود که غیرقابل جراحی اند , در حالی که تکنولوژی سایبرنایف تنها محدود به  درمان تومورهای مغزی نمی شود و برای درمان توده های سرطانی در کل بدن و حتی قسمت های متحرک بدن (مثلا سرطان ریه که با تنفس عادی در حال حرکت است) کاربرد دارد.

 

۲در حالی که گامانایف برای تابش اشعه از ۲۰۱ منبع کبالت استفاده میکند, سایبرنایف تنها با استفاده از یک پرتو انرژی فوتون , انرژی را به بازوی روباتیک خود منتقل میکند ( یک منبع شتاب دهنده خطی). اشعه ایکس چند مگاولتی سایبرنایف چهاربرابر قوی تر از انرژی کبالت مورد استفاده در گامانایف میباشد.

 

۳ سیستم گامانایف یک سیستم وابسته به فرم خاصی است در حالی که سایبرنایف یک سیستم انعطاف پذیر است یعنی , در سیستم سایبرنایف با یک یا چند جلسه در صورت نیاز درمان انجام میگیرد. این به متخصص فیزیسیست این اجازه را میدهد تا ایمنی بیمار را بیشتر در نظر گرفته میزان دوز اشعه را با توجه به شرایط بیمار تغییر دهد.

 

۴ در درمان با سایبرنایف نیازی به پیچ کردن قالب سر ( برای غیر حرکت نگهداشتن سر) بر روی پیشانی نیست. به همین دلیل در طول درمان بیمار سردرد, آسیب دیگی پیشانی , حالت تهوع و ریسک عفونت در محل پیچ شده  نخواهد داشت. در گامانایف قالب سر حتما باید نسب شود.

 

۵به دلیل اندازه کوچک کولیماتورهای درون گامانایف  امکان آسیب بافتهای حیاتی در طول تابش اشعه وجود خواهد داشت. و همچنین اندازه گوچک کولیماتورها محدوده درمانی  توده های کمتر از ۳ تا ۴ سانتی متر را برای گاما نایف ایجاد میکند و تومورهای بزرگتر توسط این روش قابل درمان نیستند. در حالی که در سایبرنایف به دلیل دقت بالای دستگاه و تابش اشعه به صورت بسیار تیز بافتهای حیاتی آسیب نخواهد دید و محدودیتی در اندازه توده برای درمان نخواهد داشت.

 

۶- تکنولوژی سایبرنایف حد اقل چهل سال جدید از تکنولوژی گامانایف میباشد

 

 

سایبرنایف

 

گامانایف

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت