ماندن در وضعیت فعلی، تاثیر بیلبوردها را کم می‌کند

ماندن در وضعیت فعلی، تاثیر بیلبوردها را کم می‌کند

رسانه‌های محیطی یا به عبارتی سازه‌های بزرگی که بیلبورد نام دارند، در شلوغی شهر بزرگ تهران با نمایش و اکران انوع پیام‌های تجاری و تبلیغاتی بر صفحه بزرگ خود، بیش از حد انتظار به چشم می‌آیند به شکلی که مخاطبانی که در معرض این‌همه تصاویر و پیام‌های گوناگون قرار دارند دچار خستگی و دلزدگی شدند و در نهایت تاثیرگذاری که از این رسانه انتظار می‌رود به نحو چشم‌گیری کاسته شده .

دکتر موسوی مدیر عامل شرکت اشاره ضمن اظهار مطالب فوق می‌گوید: موضوع تبلیغات محیطی به‌خاطر بروز نابسامانی‌هایی که به دلیل استفاده ابزاری از این رسانه توسط برخی از آژانس‌ها و رسانه‌دارها به آن مبتلا شده، جریانی را ایجاد کرده مبنی بر اینکه مشتری تبلیغات به دنبال کم هزینه‌ترین راه برای انجام تبلیغات است یعنی بیشتر موضوع هزینه، تعیین‌کننده بسیاری از مولفه‌های تاثیرگذار در پروسه تبلیغات محیطی قلمداد شده است.
در حالیکه استاندارهای روز دنیا بر تمرکز روی سرمایه‌گذرای توسعه برندها از طریق ابزارهایی همچون فعالیت‌های بازاریابی و تاثیرگذاری بر مخاطب تکیه دارد.
در واقع وقتی از ابزارهای تبلیغات نظیر رسانه محیطی استفاده نادرست می‌شود رفته رفته اعتماد عمومی سازمان‌ها و شرکت‌ها کاسته شده و به نوعی منجر به زیر سوال رفتن رسانه مورد نظر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در یک تبلیغ باید به موضوعات مهمی نظیر طیف مخاطبان، پیام و قابلیت‌های انتقال پیام که ظرف ۶ یا ۷ ثانیه عبور مخاطب فرصت انتقال پیام وجود دارد توجه ویژه شود، اظهار داشت: انجام فعالیت‌های تخصصی و کاربردی در حوزه تبلیغات و برندینگ امروزه مهمترین رویکرد آژانس‌های بزرگ تبلیغاتی دنیا محسوب می‌شود که با وجود فاصله‌هایی که نسبت به آن‌ها در کشور وجود دارد ولی پیمودن چنین راهی اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد.

دکتر موسوی در توضیح این موضوع که اساساً کار رسانه‌داری و آژانس تبلیغاتی بودن در کنار هم درست است یا خیر، اظهار داشت: اصولاً رسانه‌داری برا ی یک آژانس مزیت رقابتی محسوب نمی‌شود بلکه مانند آنچه در همه دنیا جریان دارد، تخصصی بودن و تمرکز به‌طور ویژه به اهداف بلندمدت برندها است که نوعی مزیت به شمار می‌آید.
آژانس‌های بزرگی در دنیا فعالیت دارند که فقط کار مدیا انجام می‌دهند ولی صاحب رسانه نیستند. این امکان وجود ندارد که شرکتی که صاحب رسانه است و ایده‌پرداز هم می‌باشد بدون در نظر گرفتن بی‌طرفی نسبت به رسانه‌هایی که در اختیار دارد به مشتری خود خدمت بدهد.

به عنوان نمونه ما در شرکت اشاره تیم‌های تخصصی داریم که بر روی موضوعات خاص فعالیت می‌کنند یعنی تخصصی بودن می‌تواند توان قدرت یک شرکت را در طراحی و ارائه یک کمپین افزایش دهد در واقع آژانس‌ها با فعالیت‌هایی ساماندهی و انجام می‌دهند امکان آموزش و ارائه راه حل برای مشتری را فراهم می‌کنند .
این در حالی است که برخی اوقات مشتری از دانش و اطلاعات کافی در حوزه تبلیغات برخوردار نیست و این مسوولیت آژانس‌هاست که بهترین رسانه را برای یک کمپین انتخاب کنند، گاهی تبلیغات محیطی برای یک تبلیغ اصلاً مناسب نیست و حتی در تناقض با هدف مورد نظر قرار دارد و طبعاً نباید مورد استفاده قرار گیرد.

آژانس اشاره بر محوریت ۳ استراتژی در حوزه‌های ارائه راه حل برای برندها بر مبنای تمرکز بر تحقیقات به تدوین استراتژی برند و انجام کمپین‌های برندینگ فعالیت می‌کند و همچنین در مرحله دیگر گروه‌های تخصصی، اجرای تخصصی کمپین‌های تبلیغاتی را با سرویس‌های حرفه‌ای عهده دارند و در موضوع تحقیقات و تحلیل پیامی که فرستاده می‌شود، در کنار مخاطب، بدون اینکه رسانه‌ای در اختیار داشته باشیم، برای مشتری مزیت رقابتی نسبت به سایرین ایجاد می‌کنیم.
مدیر عامل شرکت اشاره در ادامه گفت: اما متاسفانه با وجود آژانس‌هایی که در این شرایط کارهای خوب و حرفه‌ای تولید می‌کنند، شاهد فعالیت گروه‌های نیز هستیم که با فریبکاری مشتریان فضای تبلیغات را آلوده ساخته‌اند و ما در این فضای ایجاد شده با مشتریانی مواجه می‌شویم که از این روند ناراضی هستند و به دنبال راهکاری خارج از معیارهایی که قبلاً به آن‌ها عرضه شده می‌باشند.

وی با تاکید بر اینکه بازار به سرعت در حال حرکت به سمت تخصصی شدن است اظهار داشت: در این شرایط نهادهای مسوول و متولی نظیر زیباسازی باید نسبت فعالیت آژانس‌ها و تعیین ضوابط و معیارهایی که استاندارها مشخص می‌نماید نظارت بیشتری داشته باشند و رسانه از پوشش دولتی صرف خارج شود و تا حد ممکن بومی شده تا رقابت به معنی کامل معنا پیدا کند و کیفیت سرویس‌دهی اهمیت بیشتری به خود بگیرد .
او به تاکید بر اینکه ناهماهنگی‌هایی که رسانه محیطی در شکل فعلی در محیط شهری ایجاد کرده است گفت: در هیچ کجای دنیا شاهد رویش قارچ گونه بیلبوردها در فضاهای شهری نیستیم به شکلی که حتی بر علایم راهنمایی و رانندگی و مسائل اجتماعی و فرهنگی تا این حد تاثیرگذار بوده و در برخی موارد حتی برای مخاطبان علاوه بر ایجاد آلودگی‌های بصری، استرس‌زا بوده و بر تمرکز حواس هنگام رانندگی تاثیرگذار بوده است.

وی در ادامه با اشاره به تبلیغات محیطی در سایر نقاط دنیا نیز عاری از عیب ونقص نبوده و نیست گفت: اساساً تبلیغات باید مخاطبان را به ویژگی‌های محصول آشنا و دعوت نماید تا بتواند تاثیرگذاری مناسب و مورد انتظار یک کار حرفه‌ای را داشته باشد.

دیدگاه خود را بنویسید:

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.

فوتر سایت